Amarone Della Valpolicella DOCG, Suché Červené

Název Amarone je odvozen od italského slova „amaro“ – tedy hořký. Samotný …

Více informací

Název Amarone je odvozen od italského slova „amaro“ – tedy hořký. Samotný vznik vína Amarone je spojený s regionálně tradičním a sladkým vínem Recioto della Valpolicella. Kdysi ho jeden vinař „zapomněl“ v sudu, víno pokračovalo ve fermentaci a veškerý cukr se přeměnil na alkohol. Do té doby sladké víno se změnilo na suché a v tehdejším měřítku „hořké“  – tak vzniklo víno, které dnes nese označení Amarone.

Podstatou výroby Amarone je sušení hroznů před lisováním. Perfektně vyzrálé hrozny se po sklizni umisťují do velkých, dobře větraných prostor na dřevěné rošty, kde se suší až do ledna následujícího roku. Za tuto dobu ztratí 30-45% své váhy (podle odrůdy) a jsou tak koncentrovanější, než čerstvé hrozny.

 

Hrozny na Amarone Montecampo jsou sušené po dobu zhruba 120 dní. Po vylisování zůstává hroznová šťáva v kontaktu se slupkami dalších 7-8 dní v nerezových tancích při nízké teplotě. Následná fermentace je pomalá a dlouhá – trvá okolo 6 týdnů. Výsledné víno zraje ve velkých sudech ze slavonského dubu po dobu 2 let a následně 6 měsíců v lahvích před uvedením na trh.

Má granátově červenou barvu s jasnými rubínovými odlesky. Vůně je bohatá a jemná s aroma divokého lesního ovoce. Chuť je mohutná a sametová s ovocnými tóny sušených hroznů.

Víno skvěle doprovodí rafinované pokrmy a velmi zralé sýry. Je samozřejmě výborné i k samostatnému popíjení, nebo jako zakončení po skvělé večeři.

Vlastnosti vín(a)

  • Červená vína
  • Tiché
  • Suché
  • Červené

Amarone Della Valpolicella DOCG – Červená vína

Brand : Montecampo