Kvalitní rum jako dárek i v dárkovém balení

Máte nápad darovat někomu kvalitní rum jako dárek? Poradím vám v tomto přehledu a dám tip jaké druhy rumů se hodí jako dárek a jaký rum vybrat. Ukážu vám cenově dostupné druhy rumů a to hlavně z Karibiku.

Některé rumy jsou balené v dárkovém balení,  někdy se skleničkou. Další druhy jsou baleny v dárkové tubě či krabici. Pokud chcete ušetřit, dají se některé druhy zakoupit levněji, tedy bez tuby nebo dárkové krabice. V níže uvedeném přehledu uvádím rumy většinou v tubách nebo dárkové krabici a u nich je také uveden odkaz na celý přehled, kde můžete nalézt balení s dárkovými sklenicemi a dalšími bonusy.

Jak je sestaven výběr rumů?

Výběr je sestaven tak, aby vybraný rum zachutnal jak znalcům tak těm, kteří popíjejí spíše vzácněji.

Chutě a požadavky máme každý různé, ale věřím, že jakýkoliv rum z nabídky níže udělá radost při každé oslavě, kdy bude předán jako dárek.

Seznam druhů rumů, které jsou vhodné jako dárek

Dárkové sady rumu – přehled

A začneme od těch opravdu výborných a cenově dostupných rumů:

Rum Plantation 20th Anniversary XO

První v našem přehledu bude lahodný rum Plantation 20th Anniversary XO.

Tento jednoznačně nejvyhledávanější rum na mezinárodní scéně je jeden z vůbec nejoblíbenějších rumů vůbec. V současné době se tento rum řadí mezi mezi opravdové klenoty Karibiku.

Plantation patří mezi nejuznávanější destilerky Barbadosu, odkud tento rum pochází. Je dobré zmínit, že tento rum dostal v roce 2011 v San Franciscu nejprestižnější ocecnění San Francisco World Spirit Competition Gold. A to už něco znamená, protože toto ocenění je obdobou např filmových Oscarů pro alkohol.

Rum Plantation 20th Anniversary XO

Rum Plantation

Cena cca 1000 Kč
DO OBCHODU

Varianta s dárkovými skleničkami je zde.

Chuť

Rum má neuvěřitelně vyváženou a zajímavou chuť plnou tropického ovoce, kokosu a vanilky.

Tento rum rozhodně doporučuji komukoli ochutnat. A pokud ho darujete jako dárek, nemůžete prostě udělat chybu. S cenovkou kolem 1 000 Kč se nejedná o drahý rum, podobnou cenu má třeba rum Diplomático nebo klasika – rum Don Papa.


Rum Don Papa v dárkovém balení

Druhý rum je jedním z nejznámějších rumů u nás  – Don Papa. A proč nejznámější? Vždyť jsou lidé, kteří o něm nikdy neslyšeli, říkáte si. Ale to budou ti, kteří ho zatím neochutnali. Jak ho ochutnáte, tak si ho prostě zapamatujete.

Tento filipínský rum zrál 7 let v opálených dubových sudech a v sudech po burbonu. Láhev je příjemně zakulacená stejně jako jemná citrusová chuť.


Rum Don Papa tuba dárkové balení

Rum Don Papa tuba

Cena cca 1000 Kč
DO OBCHODU

Zobrazit varianty rumů Don Papa.

Oblíbený je samozřejmě pro svojí citrusovo nasládlou chuť, která zachutná i těm, kteří nemají s lepšími rumy skoro žádnou zkušenost. Dokonce jím nepohrdnou příležitostně ani manželky či přítelkyně. Chuť vanilky, kandovaného citrusového ovoce, dokonalá barva a v neposlední řadě krásně zakulacená lahev s etiketou, která připomíná bankovku. Dokonalý dárek, který si vychutná s chutí každý.

Don Papa se prodává jak v běžném balení tak v hezkém dárkovém tubusu, který je jako dárek vhodnější. Musím říci, že tento rum patří k mým oblíbeným.


TIP: Víte, že si tyto velmi dobré rumy můžete vybrat také jako součást dárkových beden s páčidlem?

Dárkové dřevěné bedny s rumem

Skvělé rumy v dárkové bedně s páčidlem
Rumové bedny jako originální dárek
Prohlédnout


Rum A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare 25y

Uvnitř této krásné a stylové lahve kvalitního „dánského“ pití z Karibiku se již podle názvu ukrývá rum, označený jako Non Plus Ultra Very Rare. A to můžeme chápat jako označení opravdu blízko tomu jak to výrobce myslel. Opravdu to nejlepší neboli „Dál již to nejde“ pokud tento název přeložíme doslovně.

Chuť

Dlouhé zrání v tmavých vypalovaných sudech, které je uváděno jako 25 leté až 30 leté propůjčuje tomuto rumu obvzlášť znamenitou chuť a výraznou tmavou barvu. Chuť je ovocná, pomerančová s tóny vanilky, dubového dřeva a lehkého tabákového aroma. Opravdu výborný rum.

Rum A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare 25y - rum jako dárek

Rum A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare

Cena cca 2000 Kč
DO OBCHODU

Prohlédněte si všechny varianty vynikajících rumů A.H.Riise.

Ostatně další rumy této lahodné rumové značky A.H. Riise jsou podobně chuťově kvalitní a dovoluji si tvrdit, že celkově s touto značkou rumu nemůžete šlápnout vedle.

Rum A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare můžu bez problémů doporučit každému, kdo váhá s výběrem toho pravého rumu darovaného jako dárek pro příležitostné pití i pro opravdové znalce.


Rum Zacapa Centenario 23y

Další klasika a jeden z nejoblíbenějších rumů – Zacapa 23 – letý rum zraje v nadmořské výšce 2300 metrů. Během zrání se ukládá do nevypálených i vypálených sudů po bourbonu a po sherry Pedro Ximénez a současně se blenduje s různě starými až 23 letými rumy. Díky tomu dostává znamenitou a typickou chuť.

Chuť

Vůně kokosu, vanilky a citrusu s meruňkou jsou pro Zacapu typické. Chuť je oproti výše uvedeným rumům v přehledu více čokoládová a v závěru lehce kořeněná s delším dozvukem.

Tento guatemalský rum je co do prodejnosti a oblíbenosti určitě někde v první desítce v ČR. Párkrát jsem měl možnost ho ochutnat a popíjet a musím říci, že vůni má opravdu krásnou a plnou stejně jako chuť. Osobně mám ale raději jemnější rumy, které jsem uvedl výše.


Rum Diplomático Reserva Exclusiva 12y

Jeden z nejoblíbenějších rumů v ČR ve své typické tmavě zelené lahvi prostě nemůžete minout. Pokud máte rádi rumy tak tipuji, že tento jste již ochutnali. A pokud ne tak máte co dohánět.

Jihoamerický rum pocházející z Veneuely je typický svou jemnou a příjemně medovou chutí, vůní po karamelu, banánech a kokosu. Darovat ho je až škoda, ale s takovou myšlenkou

Rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Cena cca 1000 Kč
DO OBCHODU

Další varianty a dárkové balení rumu Diplomático.

Chuť

Lahodná medově sladká chuť možná někoho překvapí a myslím že spíše příjemně, protože popíjení a degustace tohoto rumu opravdu příjemné je. Přeline se lehký tón skořice a pomeranče. Po chvilce na jazyku ucítíte i tóny čokolády a nakonec lehký dozvuk jemného tabáku. Ve skutečnosti je to decentní chuť, kterou získal rum 12-letým stařením v dubových sudech.

Vyzkoušel jsem více rumů této značky a musím říci, že mi zelená láhev Reserva Exclusiva zachutnala ze všech asi nejvíce. K té chuti a vůni se budete rádi a opakovaně vracet. Rum je cenově a vlastně trochu i svou sladší chutí podobný rumu Don Papa.


Rum Bumbu 15y

Skleněnou láhev s výrazným X prostě neminete bez povšimnutí. Jakobyste se s touto lahví Bumbu rumu vrátili do starých námořnických časů do Karibiku, kde staří námořníci namíchali skvělý kořenitý rum.

Silnou pirátskou chuť pro staré mořské vlky ale od Bubmu rum nečekejte, je to výtečný nápoj, který vás překvapí svou jemnou nasládlou chutí za  kterou se skrývá letité zrání v dubových sudech po cherry a burbonu.

Bumbu rum v dárkovém balení

Rum BUMBU originál

Cena cca 1000 Kč
DO OBCHODU

Další varianty a dárkové balení rumu Bumbu.

Chuť a barva

V chuti ucítíte ladké tóny vanilky a pomeranče s náznakem banánu a stopou kávy a cherry. Vůně rumu je také citrusovo – vanilková se stopou koření a karamelu.

Chuť je opravdu taková decentní a jemná, proto mají Bumbu rum rády také dámy. Podobně si třeba moje manželka pochvaluje rum Don Papa, který také zachutná drahým polovičkám.

  • Příjemná mahagonová barva
  • Sladší jemná chuť s tóny ovoce a cherry
  • Jemné pití vhodné jako aperitiv
  • Mají rády i dámy

Pár informací o rumu pro nováčky

Rum je součástí karibské kultury a jako takový z karibiku pochází. Aby bylo pití nazýváno rumem, musí být obsah alkoholu v procentech 37,5 a musí být samozřejmě vyráběn z cukrové třtiny. Ovšem s tím obsahem alkoholu je to v různých zemích různé. Třeba v Kolumbii je vyžadováno, by měl rum nejméně 50% alkoholu.

Základem druhů rumů je vždy melasa, která vzniká při výrobě cukrové třtiny. Většina výrobců rumů pochází z míst, kde se cukrová třtina pěstuje. A také naprostá většina růmů je míchána jako blend.


Jak se vám líbí tento přehled?

4.1/5 - (32 hlasů)

Která země má nejlepší rum?

Nejlepší rumy na světě pocházejí z těchto zemí:

  • Barbados
  • Filipíny
  • Guyana
  • Jamaika
  • Kuba
  • Martinik

a další. Vše je to dáno tím kde se pěstuje cukrová křtina, která je nezbytnou součástí všech rumů.

Závěr

Rum je často popíjen v uvolněné atmosféře a výborně se hodí pro různé oslavy a významné příležitosti. Tento  alkohol je tak vhodný jako decentní dárek na kterém si tak může pochutnat jak oslavenec tak celá skupina gratulujících.

Obliba kvalitních rumů ve společnosti roste a s tím se také zvyšují znalosti a obliba konkrétních značek. Doufám, že vám tento přehled dobrých rumů pomohl s výběrem toho pravého –  dárkového rumu pro oslavence.

Kam dál?

Doporučení prodejci dárkového alkoholu


Alkohol.cz


Lihovárek.cz - dárkový alkohol


Zajímavé zdroje informací o rumech:
Další detailní informace o historii a výrobě rumu můžete nalézt na Wikipedii –
Rum na Wikipedii
Jak najít nejlepší rumy v inspirujících videích Youtube:
Best rums na Youtube