Rum Don Papa 7y – recenze a ochutnávka

Don Papa bývá jednoznačné pro „nepijáky“ jasnou branou do světa rumů. Tento chuťově velmi povedený prémiový rum budeme ochutnávat a prohlížet v nejprodávanější variantě a to ve variantě 7y, neboli sedmiletý.

Hodnocení rumu


Rum on Papa - recenze

Naše hodnocení:

5 out of 5 stars (5 / 5)

Hodnocení čtenářů:

4.3/5 - (33 hlasů)

Podívat se na rum

Zobrazit varianty a limitky Don Papa.


Původ: Filipíny – Vůně: Vanilka, citrusy – Chuť: Vanilka, med, pomeranč, kandované ovoce – Obsah alkoholu: 40% – Cena: do 1000 Kč

Láhev a etiketa

Don Papa láhev

Co každého upoutá na první pohled je láhev. To je ostatně to první co člověk obdivuje u každého rumu, který vidí poprvé. Lahev je celkem masivní, hezky zakulacená a údajně je vyráběna ve francouzských sklárnách. Etiketa trochu evokuje bankovku a po bližším prozkoumání uvidíme že je hravá a velmi povedená.

Láhev i etiketa získaly ocenění na mezinárodních soutěžích za povedený design.

Etiketa

Etiketa se tiskne údajně v Itálii a skrývá kromě hlavy Dionise Magbuelose také spoustu zvířat a hmyzu – ještěrky, brouky, šneky a také nártouna filipínského, což je malý primát, který zrovna vykukuje z poza šátku na krku. Celá ta fauní smečka pochází z Filipín a celkem byste na etiketě měli nalézt 50 zvířat.

Díky tomu, že výrobce u láhve využívá čiré sklo můžeme obdivovat i příjemnou jantarovou barvu rumu.

Značka Don Papa

Co znamená Don Papa?

Filipínský bojovník za nezávislost Dionis Magbuelas také zvaný Papa Iso byl revolucionář bojující za nezávislost Filipín proti španělským vládcům. Don Papa lze tak volně přeložit jako pan tatínek nebo česky pantáta.

Don Papa - Papa Iso
Papa Iso na dobové fotografii kolem roku 1900. Zdroj – Wikipedia

 

Jak je vyráběn

Rum Don Papa je vyráběn z vynikající cukrové třtiny z tropického ráje Filipín. Tato třtina roste na tropickém vulkanickém ostrově Negros, kde černá a úrodná minerální půda vytváří spolu s tropickým mikroklimatem vynikající podmínky pro růst.

Konkrétním místem kde třtina roste jsou svahy vulkanicky činné sopky Kanlaon, která se tyčí do výše 2465 m n. m. a nachází se asi 500 km od Filipínského hlavního města Manily.

Co mě na této hoře zaujalo je fakt, že na ní bylo v roce 2016 zavedeno české turistické značení cest. Na tom se podíleli studenti Mendelovy university v Brně. Tak až budete mít cestu na ostrov Negros vzpomeňte si na Don Papa a možnost se projít v okolí sopky po česky značených cestách.

Sklizená cukrová třtina má díky výše uvedeným podmínkám velmi vysoký obsah cukru, jeden z nejvyšších na světě. Po sklizni se co nejrychleji vylisuje, protože se rychle kazí a následně se vylisovaná šťáva zahřeje, vyčistí a vlastním varem se zbaví vody. Vznikne tak melasa – tmavší hmota, která je základem všech melasových rumů.

Po fermentaci a destilaci přichází na řadu až sedmiletý odpočinek neboli staření v dřevěných sudech. Konkrétně se jedná o sudy po burbonu v kombinaci s opálenými sudy z amerického bílého dubu. Po staření pak přichází na řadu blending neboli míchání sudů.

Většinou se míchají různé druhy rumů s odlišným stářím, které mohou pocházet i z různých druhů sudů. Tím se docílí krásné rozmanitosti chuti výsledného rumu.

Jak pít

Don Papa sklenice - jak pít, chuť a vůněDoporučuji tento rum pít při klasické pokojové teplotě. Rozhodně ho nedávejte do chladničky, protože byste přišli o krásně rozvinutou chuť i vůni.

Nejdříve si k rumu přivoňte a následně jej po trošce ochutnejte. Malý doušek nechte převalovat v ústech a užívejte si lahodnou chuť a aroma. Chuť se bude po chvilkách měnit, tak ať jí poznáte celou. V žádném případě se nesnažte pít rum tak, že do sebe hodíte celý panák najednou.

Někdo preferuje při pití tohoto rumu větší kostku ledu, kterou si přidá do sklenice. To můžete vyzkoušet třeba v období léta při grilovačce, kdy je to pak více osvěžující.

Vůně

Než se pustíte do ochutnávání, nechte nosem proběhnout krásnou ovocnou vůni.

Ucítíte tóny vanilky, citrusů a medu. Někdo uvádí i vůni dubového dřeva po sudech, ale tu jsem nikdy necítil, protože ostatní příjemné vůně nevýraznou vůni dřeva nejspíše přebijí.

Chuť

Krásná citrusová chuť voňavého pomeranče doplněná jemnou vanilkou a lehké medové tóny, které doznívají v něžnou chuť jemné vanilkové chuti se špetkou rumové hořkosti.

Don Papa patří ke sladším rumům a nutno dodat, že asi díky tomu ho mají v oblibě i naše drahé polovičky, které běžně rum nepijí. Podobnou chuť sladšího charakteru můžeme najít třeba u rumu Bumbu nebo Diplomático.

Don Papa nová receptura 2022

Původně se tento rum celkem dost doslazoval a obsahoval skoro 30 gramů cukru na litr. Ovšem od roku 2021 platí v rámci EU směrnice, která říká, že aby mohl být destilát označován jako rum, je limit pro obsah cukru maximálně 20 gramů na litr. Doporučuju se v obchodě podívat na popis či etiketu a vybrat si již tu novější variantu, která má chuť více rumovou.

Ještě se stále dá v obchodech s alkoholem nalézt i ta starší, více sladká varianta.
V obchodě Alkohol.cz naleznete starší variantu zde, ta novější je pak tady.

Cena

Rum Don Papa můžete koupit s cenou do 1000 Kč. Speciální a limitní varianty jako je Baroko, Masskara či 10 letý Don Papa seženete citelně dráže a to zhruba za dvojnásobnou cenu.

Akce

Pokud hledáte nejnižší cenu rumu Don Papa, pak můžete narazit na časově omezené akce, kdy se tento rum může dostat i na cenu kolem 800 Kč. To je samozřejmě jen varianta 7y a bez tuby či dárkového balení.

Prozkoumat akční ceny Don Papa.


Rum Don Papa tuba dárkové balení

Rum Don Papa tuba

Cena cca 1000 Kč
DO OBCHODU

Zobrazit varianty rumů Don Papa.

 

Limitované edice

Don Papa Masskara

Don Papa Maskar s krabicíAbych byl důsledný, musím zde zmínit vynikající, ale  limitovanou edici  Don Papa Masskara, původně určenou pro francouzský trh.

Naštěstí lze tento rum sehnat i v ČR, i když lahví je omezené množství a tak se cena tohoto rumu postupně zvyšuje.

Tento spíše rumový elixír v sobě ukrývá vskutku zajímavou chuť doplněnou o šťávu z místních citrusů – filipínských limetek kalamondin, medu a hlavně závěrečného štípnutí na jazyku v podobě cherry.

Don Papa Masskara se již špatně shání, ale jeho chuť je vážně zajímavá.

Don Papa 10yo – 43%

Don Papa 10 letý - 10y

Prohlédnout v obchodě

Na trhu také můžete narazit na silnější desetiletou variantu Don Papa, který má obsah alkoholu 43%. Vizáž láhve je tmavá s černo bílou etiketou, barva rumu je také o něco tmavší než u sedmiletého.
Rum vznikl o 3 roky delším zráním a hlavně u jeho výroby byl použitý rozdílný způsob destilace a filtrace přes dřevěné uhlí. Následně pak rum zrál až deset let v sudech po burbonu.

Don Papa Baroko

Don Papa Baroko

Prohlédnout v obchodě

Další chuťově povedená limitka je Baroko. Chuťově rum patří do rodiny Don Papa díky vanilce, citrusům a chuti medu s lehkým dozvukem koření a dubu. Oproti klasice je zde chuť medu o malinko výraznější a celkově udělá tento rum radost vyznavačům sladkých rumů.

Závěr a hodnocení

Don Papa se skvěle hodí jako dárkový alkohol a pokud ho otevřete na jakékoli oslavě či grilovačce pak uvidíte, že zachutná i příležitostným konzumentům a i dámy, které alkohol jinak nepijí budou s jeho chutí spokojené.

Je také jedním z rumů, které u mne nevydrží dlouho otevřený. Jednoduše ho vypijete dříve než byste si sami přáli. A to je dobře. Dobrých rumů na které se těšíte není nikdy dost.


Rum on Papa - recenze

Naše hodnocení:

5 out of 5 stars (5 / 5)

Hodnocení čtenářů:

4.3/5 - (33 hlasů)

Podívat se na rum

Zobrazit varianty a limitky Don Papa.


Původ: Filipíny – Vůně: Vanilka, citrusy – Chuť: Vanilka, med, pomeranč, kandované ovoce – Obsah alkoholu: 40% – Cena: do 1000 Kč

Značka rumů Don Papa byla založena v roce 2011 a poprvé byla představena veřejnosti v Bacolodu a v Manile v roce 2012. Značka se od té doby stala světoznámou a oblíbenou po celém světě.


Podobné příspěvky